Fotokabin (Photobooth) Nedir?

By 27/03/2017Yazılar
photobooth-fotokabin-grapon

Foto kabin (Photo Booth) Nedir?

Foto kabin başka bir insana gerek kalmadan fotoğraf çekilmesini sağlayan, fotoğrafı basan ve veren resim çekme kabinidir. Ülkemizde yeni sayılan foto kabin Amerikan filmlerinden aşina olunan bir fotoğraf çektirme yöntemidir. 1900 yılının başlarında yaygınlaşmaya başlayan foto kabin New York’ da popüler olması ile tüm Amerika’ ya oradan da dünyaya yayıldı ve yayılmaya da devam ediyor.

fotokabin-photo-booth

fotokabin-photo-booth

Foto Kabinin yetenekleri nelerdir?

Fotoğraf kabinleri şu şekilde çalışır; resim çektirmek isteyen kişi veya kişiler kabine girer. Genelde bu kabinlere koyu renk bir perde olur. İçeriye resmi bozacak ışığın girmemesi için bu perde çekilir. İçeride ışık otomatik olarak çalışır. İstenilen sayıda resim çektirilebilir ve bu resimleri foto kabin saniyelerle ifade edilen bir zamanda basar. Resimler resim çıktısı bölümünden alınır. Kabinler genelde para ile çalışan otomatik makinelerdir. Foto kabinlere orijinal olarak photo booth denmektedir.

Teknoloji ve Foto Kabin

Günümüzde foto kabin resimleri cep telefonuna veya internet ortamına aktarılabilir. Resmi işler için gerekli olan vesikalık resimler çektirilebilir ve bunlar da gerekli yerlere internet ortamından gönderilebilir.

fotokabin-kiralama

fotokabin-kiralama

Foto Kabin ve Eğlence

Foto kabin eğlence amacıyla çok kullanılan makinelerdir. Birçok etkinlik ve partide fotoğraf kabini insanların sevdiği bir eğlence aracı haline gelmiştir. Özellikle çiftler bu kabine birlikte girerek kimi romantik kimi komik fotoğrafları başka gözler olmadan rahatça çektirerek yıllar boyu saklayabilir. Ayrıca çeşitli peruklar ve komik kostümler de kullanılarak yaratıcı resimler çekilebilir. Ülkemizde özellikle düğünlerde yaşanan fotoğraf krizi de foto kabin sayesinde son bulabilir. Resimleri hiç çekilmeyen veya kaybolan akrabaların derdine foto kabin çare oluyor. Çünkü herkes fotoğraf kabininde istediği kişilerle sayısız resim çektirip bunları anında paylaşabilir.

Foto kabinin kendi filtre sistemleri vardır bu bakımdan resim çekme kalitesi çok yüksektir. Kabine girdikten sonra bir düğmeye basarak tüm fotoğraf çekme işi başarıyla tamamlanır. Üst üste fotoğraf çekme özelliği ile özellikle birden fazla kişinin hareketli fotoğrafları çekilebilir. Resimlerle bir olay veya bir tema bu şekilde işlenebilir. Resim beğenilmezse de hiç sorun yok kimse görmeden yok edilebilir ve daha güzelleri çekilebilir. Foto kabin başka bir insanın gözetimde olmadan resim çektirme özgürlüğü tanıyan, hızlı ve ekonomik, yüksek kalitede resim basan bir makinedir.

Yorum Yap