Tag

fotokabin arşivleri - Grapon Photo Booth

photo-booth-5

Fotokabin (Photobooth) Nerelerde Kullanılır?

By | Yazılar | Yorum Yok

FOTOKABİN NEDİR?

Foto kabin anlık olarak vesikalık, resimli portre çeken, otomatik şekilde çalışan fotoğraf otomatıdır. Self servis olarak çalışmaktadır.

ÇALIŞMA ŞEKLİ NASIL OLUYOR?

Fotokabin yani photo booth tamamen otomatik olan sistem sayesinde çalışır. İçerisinde ki monitör ve sesli yönlendirme programı ile müşterileri yönlendirir, sonrasında ise hiçbir işlem yapılmasına gerek kalmadan istenilen fotoğrafı kısa sürede hazırlar. Ayrıca çalışması için herhangi bir operatör ihtiyacı yoktur.

ÇALIŞMASI İÇİN GEREKENLER

Çalışma işlemi için sadece 220 volt elektriğe ihtiyaç duyar.

NE KADAR DAYANIKLIDIR?

Fotokabinler darbeye ve dış etmenlere karşı dayanıklı olarak özel üretilmiştir. Uzun ömürlüdür ayrıca arıza açma durumu çok nadirdir. Arıza halinde ise 24 saat içerisinde fotokabinin konumunda arıza ücretsiz olarak giderilir.

DIŞ MEKÂNDA ÇALIŞIR MI?

Özel olarak üretilen darbeye karşı dayanıklı olan fotokabinler, bina içerisinde ve dış mekânlarda rahatlıkla kullanılabilir.

FOTOĞRAF BASIM İŞLEMİ NE KADAR SÜRER?

Fotokabinler 1 dakika içerisinde müşteri işlemini, 30 saniye içerisinde fotoğraf baskı işlemini tamamlar.

HANGİ TÜRDE FOTOĞRAFLAR BASAR?

-Vize başvuru işleminde gerekli olan biometrik fotoğraf.

-Tüm yüz portre fotoğraf baskıları.

-Arka fona farklı resimler koyarak neşeli fotoğraf çekimi.

-Küçük fotoğraflı etiket.

-Posta kartı fotoğrafı

ÇEKİLEN FOTOĞRAFLAR RESMİ KURUMLARDA GEÇERLİ Mİ?

Fotokabin kullanılarak çekilen tüm fotoğraflar resmi kurumlarda geçerlidir.

ÖDEME NASIL YAPILIR?

Fotokabin içerisinde bulunan ödeme bölmesi sayesinde 1 Türk lirası ve 50 kuruş ile veya 5 Türk liralık banknotla müşteri ödeme yapabilir.

FOTOĞRAFLARDA RENK KAYBI YAŞANIR MI?

Fotokabinin özel termal baskı özelliğinin yanında üzerine ek olarak koruyucu filmde uygulanmaktadır. Bu sayede fotokabin ile basılan fotoğraflarınız 120 yıl boyunca renk kaybı yaşamaz.

FOTOKABİN AVANTAJLARI NELERDİR?

Fotokabinlerde yatırım maliyeti sadece cihaz bedelidir bu sayede personel gideri olmaz.

Kar marjı normal fotoğraf basımla kıyaslandığında daha yüksektir.

FOTOKABİN KİRALANARAK KULLANILABİLİNİR Mİ?

Satın alınarak kullanılabileceği gibi fotokabin kiralama olarak da kullanılabilir. Fotokabinler de işletmecinin sorumlulukları sadece fotokabini temiz tutmak ve günlük hasılatı toplamaktır. Fotokabinler diğer yatırımlarla kıyaslandığı zaman kendi grubunda personel ve ek giderler olmadan kullanılabilen en uygun yatırım cihazıdır.

fotokabinsl2

Fotokabin Kiralama

By | Yazılar | Yorum Yok

Fotoğraf Kabini Nedir?

Ülkemizde pek yaygın olmasa da foto kabinleri filmler de ve diğer bazı dizilerde rast geldiğimiz bir şey olarak görmüşüzdür: Bu yönü ile foto kabinler ülkemizde yeni yeni ünlenmeye başlamış ve özellikle büyük şehirlerde talebin çok olduğu düşünülerek buralarda daha yeni yeni yaygınlaştığı görülmektedir. Foto kabin nedir? Kısaca bundan bahsedersek karşımıza şöyle bir sonuç çıkar. Foto kabin, fotoğraf çekimi amacı ile yapılmış, oluşturulan bir kabin içine kamera yerleştirilmesi esasına dayanan ve belli bir ücret karşılığında fotoğraf çekimi yapabildiğiniz aletlere denir. Bu yönüyle foto kabin özellikle içinde bulundukları anı somutlaştırmak isteyen kişilerin yoğunlukla kullandığı bir alettir.

Genellikle foto kabinler satın alınma şeklinde pazarlanmazlar, genel olarak kiralama işlemi ile bu işi yapan firmalar tarafından belli bir ortaklık payı ile koyulması gereken yer koyulurlar. Bu yönü ile fotoğraf kabini kiralama işlemi sayesinde işletmeler hem bu şekilde ek gelir elde eder hem de bu kiralama işi ile uğraşan firma işlerini geliştirir. Bunun için kesinlikle bu kiralama işlemini yapan firmanın ülkemizin özellikle kalabalık nüfuslu alanlarında bu işin yapılabileceği alanları belirleyebilecek nitelikte bağlantıları ve bilgilerinin olması önemli bir durumdur. Bu sağlandığı taktirde işletmelerin gelirleri artma noktasına getirilebilir.

grapon-fotobooth-kabin

grapon-fotobooth-kabin

Fotoğraf Kabini Kiralama İşlemi Nasıl Yapılabilir?

Bu işlem iki şekilde de yapılabilir: İlk olarak kalabalık ve hareketli bir ortama sahip olan işletme sahibi foto kabin kiralama işlemini gerçekleştiren firma ile bağlantıya geçerek, böyle bir girişimde bulunacağını anlatarak bu konuda neler yapılabileceği gerekli şartlar konuşulup resmi olarak anlaşmaya varılır ve işletme sahibi fotoğraf kabinini getirterek faaliyete başlamasını sağlayabilir.

Diğer bir yol da fotoğraf kabini kiralama işletmesi bu konuda gerekli girişimleri yaparak potansiyel gördüğü bir yer için işletme sahibine teklifte bulunarak, işletme sahibi de kabul ederse bu şekilde bir anlaşma sağlanır ve fotoğraf kabini kirala işlemi gerçekleştirilmiş olur. Bu iki yoldan hangisi tercih edilmiş olursa olsun aylık olarak makinenin giderleri ile gelirleri arasındaki dengenin gelirler yönünden lehte bir durumda olması şarttır. Aksi halde hem fotoğraf kabinini kiralayan için hem de kiraya veren için işler hiç iyi olmaya bilir.

photobooth-fotokabin-grapon

Fotokabin (Photobooth) Nedir?

By | Yazılar | Yorum Yok

Foto kabin (Photo Booth) Nedir?

Foto kabin başka bir insana gerek kalmadan fotoğraf çekilmesini sağlayan, fotoğrafı basan ve veren resim çekme kabinidir. Ülkemizde yeni sayılan foto kabin Amerikan filmlerinden aşina olunan bir fotoğraf çektirme yöntemidir. 1900 yılının başlarında yaygınlaşmaya başlayan foto kabin New York’ da popüler olması ile tüm Amerika’ ya oradan da dünyaya yayıldı ve yayılmaya da devam ediyor.

fotokabin-photo-booth

fotokabin-photo-booth

Foto Kabinin yetenekleri nelerdir?

Fotoğraf kabinleri şu şekilde çalışır; resim çektirmek isteyen kişi veya kişiler kabine girer. Genelde bu kabinlere koyu renk bir perde olur. İçeriye resmi bozacak ışığın girmemesi için bu perde çekilir. İçeride ışık otomatik olarak çalışır. İstenilen sayıda resim çektirilebilir ve bu resimleri foto kabin saniyelerle ifade edilen bir zamanda basar. Resimler resim çıktısı bölümünden alınır. Kabinler genelde para ile çalışan otomatik makinelerdir. Foto kabinlere orijinal olarak photo booth denmektedir.

Teknoloji ve Foto Kabin

Günümüzde foto kabin resimleri cep telefonuna veya internet ortamına aktarılabilir. Resmi işler için gerekli olan vesikalık resimler çektirilebilir ve bunlar da gerekli yerlere internet ortamından gönderilebilir.

fotokabin-kiralama

fotokabin-kiralama

Foto Kabin ve Eğlence

Foto kabin eğlence amacıyla çok kullanılan makinelerdir. Birçok etkinlik ve partide fotoğraf kabini insanların sevdiği bir eğlence aracı haline gelmiştir. Özellikle çiftler bu kabine birlikte girerek kimi romantik kimi komik fotoğrafları başka gözler olmadan rahatça çektirerek yıllar boyu saklayabilir. Ayrıca çeşitli peruklar ve komik kostümler de kullanılarak yaratıcı resimler çekilebilir. Ülkemizde özellikle düğünlerde yaşanan fotoğraf krizi de foto kabin sayesinde son bulabilir. Resimleri hiç çekilmeyen veya kaybolan akrabaların derdine foto kabin çare oluyor. Çünkü herkes fotoğraf kabininde istediği kişilerle sayısız resim çektirip bunları anında paylaşabilir.

Foto kabinin kendi filtre sistemleri vardır bu bakımdan resim çekme kalitesi çok yüksektir. Kabine girdikten sonra bir düğmeye basarak tüm fotoğraf çekme işi başarıyla tamamlanır. Üst üste fotoğraf çekme özelliği ile özellikle birden fazla kişinin hareketli fotoğrafları çekilebilir. Resimlerle bir olay veya bir tema bu şekilde işlenebilir. Resim beğenilmezse de hiç sorun yok kimse görmeden yok edilebilir ve daha güzelleri çekilebilir. Foto kabin başka bir insanın gözetimde olmadan resim çektirme özgürlüğü tanıyan, hızlı ve ekonomik, yüksek kalitede resim basan bir makinedir.